Sm-menestys 2022

19.–20.2.2022 SM-hallit, Kuopio                                                                                     

Kultaa (5)           

M 60 m               Samuli Samuelsson                      IkaalU                 6,73

M Korkeus          Daniel Kosonen                             TampPy              2,12

M Seiväs            Urho Kujanpää                               TampPy              5,50

M Kuula              Arttu Korkeasalo                            LielKi                   17,88

N 60 m aidat      Saga Vanninen                              TampPy              8,38

Hopeaa (5)        

M 300 m aidat   Jere Haapalainen                          TampPy              37,64

M Korkeus          Matias Mustonen                           LempKiYU         2,09

M 7-ottelu           Juuso Hassi                                    OrivPo                 5393

N 60 m aidat      Vilma Väliharju                              TampPy              8,57

N Pituus              Saga Vanninen                              TampPy              6,07

Pronssia (2)      

M 800 m             Santtu Heikkinen                           LempKiYU         1.51,53

N Korkeus          Ella Junnila                                     TampPy              1,88

 

26.–27.2.2022 SM-hallit M/N22,19,17, Helsinki                                                           

Kultaa (10)        

M22 60 m           Eino Vuori                                       HämeenlTa       6,83

M22 1500 m      Santtu Heikkinen                           LempKiYU         3.53,33

M22 Korkeus     Daniel Kosonen                             TampPy              2,10

M19 800 m         Jere Haapalainen                          TampPy              1.57,35

M19 60 m aidat Konsta Kankainen                         TampPy              8,01

M19 Korkeus     Teemu Laurikainen                       OrivPo                 2,03

M17 Korkeus     Santeri Haapamäki                       TampPy              2,01

N22 3-loikka      Nea Lento                                       TampPy              12,62

N19 Pituus         Saga Vanninen                              TampPy              6,04

N17 Kuula          Iiris Veijola                                      HämeenlTa       15,18

Hopeaa (4)        

M22 800 m         Santtu Heikkinen                           LempKiYU         1.54,75

M17 300 m         Miro Mäkinen                                 YlöjU                   36,30

N19 60 m aidat  Saga Vanninen                              TampPy              8,55

N19 Kuula          Saga Vanninen                              TampPy              13,22

Pronssia (6)      

M22 800 m         Aleksi Kivelä                                   LempKiYU         1.56,03

M19 400 m         Jere Haapalainen                          TampPy              50,26

N22 Pituus         Nea Lento                                       TampPy              5,76

N19 3000 m       Emma Ranta                                  LempKiYU         10.27,35

N19 60 m aidat  Vilma Väliharju                              TampPy              8,57

N19 Pituus         Vilma Itälinna                                 TampPy              5,72

 

5.3.2022 Moukarin talvi-SMt, Kaustinen                                                                      

Kultaa (1)           

N17 Moukari      Elisabet Kujanpää                         ValkHa                58,36

Hopeaa (1)        

T15 Moukari      Roosa Haanpää                             ViialVa                45,77

Pronssia (1)      

M Moukari          Risto Kauppinen                            KangKi                60,79

 

 6.3.2022 Keihään talvi-SM, Mustasaari                                                                       

Kultaa (1)           

N19 Keihäs        Siiri Elomaa                                    TampPy              48,11

 

11.–12.3.2022 SM-hallimoniottelut M/N22,19,17, Tampere                                                                  

Kultaa (2)           

M22 7-ottelu      Aleksi Savolainen                          TampPy              4980

N19 5-ottelu       Vilma Väliharju                              TampPy              3843

 

12.3.2022 Kiekon talvi-SM, Pori                                                                                     

Kultaa (2)           

P15 Kiekko        Miro Valtonen                                 IkurinVi               51,19

N17 Kiekko        Iiris Veijola                                      HämeenlTa       44,48

Hopeaa (2)        

M Kiekko            Kalle Kivioja                                    NokU                   49,83

P15 Kiekko        Jussi Koskela                                 KangKi                45,30

Pronssia (1)      

N19 Kiekko        Siiri Elomaa                                    TampPy              38,10

 

17.4.2022 SM-tiejuoksut, Rauma                                                                                   

Hopeaa (1)        

M Puolimaraton Jarkko Järvenpää                          TampPy              1.06.16

Pronssia (1)      

N19 10 km         Petriina Niininen                            TampPy              40.42

 

8.5.2022 SM-maastot, Nakkila                              

Pronssia (1)      

M17 Maastojuoksu 4km joukkuekilpailu  Eero Ranta, Eelis Kuusjärvi, Samuel Kiviharju     LempKiYU

 

21.5.2022 SM-tiekävelyt, Laitila                                                                                      

Kultaa (1)           

M 35 km kävely Aleksi Ojala                                     UrjU                     2.31.24

Hopeaa (1)        

N17 5 km kävely Veera Rantala                               LempKiYU         29.09

 

4.–7.8.2022 Kalevan kisat, Joensuu                                                                             

Kultaa (5)           

M 100 m (+3,0)  Samuli Samuelsson                      IkaalU                 10,24

M Seiväs            Urho Kujanpää                               TampPy              5,30

M 10-ottelu         Juuso Hassi                                    OrivPo                 7459

N 100 m aj (+3,1) Reetta Hurske                             TampPy              12,87

N 7-ottelu           Miia Sillman                                    TampPy              5775

Hopeaa (5)        

M 1500 m           Santtu Heikkinen                           LempKiYU         3.47,72

M 400 m aidat   Jaakko Linnus                                TampPy              51,93

M Korkeus          Matias Mustonen                           LempKiYU         2,12

N 400 m aidat    Frida Hämäläinen                         TampPy              58,12

N Kiekko             Helena Leveelahti                         VirtU                    53,93

Pronssia (7)      

M 200 m (+1,1)  Samuli Samuelsson                      IkaalU                 21,10

M 800 m             Santtu Heikkinen                           LempKiYU         1.52,28

M 1500 m           Aleksi Kivelä                                   LempKiYU         3.49,50

M Korkeus          Daniel Kosonen                             TampPy              2,09

M Kiekko            Nuutti Heikkilä                                TampPy              52,52

N Korkeus          Ella Junnila                                     TampPy              1,85

N Kuula              Kaisa Kymäläinen                         HirsPy                 15,97

 

12.–14.8.2022 SM P/T15,14, Nurmijärvi                                                                                                     

Kultaa (12)        

P15 Kiekko                                     Miro Valtonen                                                              IkurinVi               58,54

P14 Pituus joukkuekilpailu           Tuomas Mäkelä, Oskari Savolainen                       IkaalU                 10,69

T15 80 m aidat (+1,0)                    Maria Djusko                                                               HämeenlTa       11,53

T15 300 m aidat                             Iida Kastarinen                                                            TampPy              45,00

T15 Korkeus                                   Ella Mikkola                                                                 TampPy              1,65

T15 Pituus                                       Iida Kastarinen                                                            TampPy       5,60 +0,7

T15 Korkeus joukkuekilpailu       Ella Mikkola, Angeliina Ruotsalainen                      TampPy              3,14

T15 Pituus joukkuekilpailu           Iida Kastarinen, Juuli Markkula                                TampPy              10,89

T15 Kiekko joukkuekilpailu          Vanessa Salminen, Miranda Lehtimäki                  ForssSa              74,21

T14 Pituus joukkuekilpailu           Vilma Luontila, Neea Keso                                       TampPy              10,04

T14 Kiekko joukkuekilpailu          Rebekka Petro, Eerika Nieminen                            HämeenlTa       69,39

T14 Moukari joukkuekilpailu        Vilma Luontila, Sini Seppänen                                 TampPy              81,00

Hopeaa (12)     

P15 3-loikka                                   Samuel Ruohonen                                                     TampU         12,66 0,0

P15 Kiekko joukkuekilpailu          Aaro Hartikainen Paavo Lahti                                  TampPy              77,70

P15 Moukari joukkuekilpailu       Aaro Hartikainen, Paavo Lahti                                 TampPy              82,22

P14 Pituus                                      Noel Nikulainen                                                          LempKiYU   5,98 –0,4

P14 3-loikka                                   Tuomas Mäkelä                                                          IkaalU       12,25  –1,6

T15 Pituus                                       Juuli Markkula                                                             TampPy      5,53 –0,5

T15 Pituus joukkuekilpailu           Maria Djusko, Erika Juselius                                    HämeenlTa       10,44

T15 Moukari joukkuekilpailu        Emilia Aho, Saima Laakkonen                                 TampPy              68,32

T14 100 m (+2,1)                           Kristiina Tamski                                                          TampPy              12,51

T14 Kiekko                                      Rebekka Petro                                                            HämeenlTa       41,51

T14 Keihäs                                     Rebekka Petro                                                            HämeenlTa       44,16

T14 Seiväs joukkuekilpailu          Aino Heikkilä, Veera Paavola                                   TampPy              4,66

Pronssia (7)      

P14 100 m aidat (+0,4)                 Noel Nikulainen                                                          LempKiYU         14,44

T15 80 m aidat (+1,0)                    Juuli Markkula                                                             TampPy              11,83

T15 3-loikka                                    Vanessa Salminen                                                     ForssSa     11,40 +1,8

T15 Kiekko                                      Vanessa Salminen                                                     ForssSa              43,80

T14 3-loikka joukkuekilpailu        Neea Keso, Eevi Karhe                                             TampPy              20,72

T14 Kiekko joukkuekilpailu          Roosa Aulamo, Lumi Rekonius                               TampPy              49,89

T14 Keihäs joukkuekilpailu          Rebekka Petro, Eerika Nieminen                            HämeenlTa       68,48

 

12.–14.8.2022 SM M/N17,16, Lempäälä                                                                                                     

Kultaa (12)        

M17 200 m (-2,2)                           Miro Mäkinen                                 YlöjU                   22,79                  

M17 400 m                                      Antti Sainio                                     TampPy              49,16                  

M17 Korkeus                                  Santeri Haapamäki                       TampPy              1,95                    

M17 3-loikka                                   Santeri Haapamäki                       TampPy              13,73 –0,5

M16 3-loikka                                   Niklas Piirainen                              LempKiYU         13,91 –0,8

N17 Seiväs                                     Viivi Närvä                                       ValkHa                3,30                    

N17 Kiekko                                     Iiris Veijola                                      HämeenlTa       46,17                  

N16 200 m (-1,8)                            Emmi Savenius                             VehmU               25,22                  

N16 400 m                                      Emmi Savenius                             VehmU               55,76                  

N16 Korkeus                                   Aino Aalto                                        VehmU               1,75                    

N16 Moukari                                   Elisabet Kujanpää                         ValkHa                66,59                  

N16 3000 m kävely                        Veera Rantala                                LempKiYU         16.02,89            

Hopeaa (6)        

M17 100 m (+0,6)                          Miro Mäkinen                                 YlöjU                   11,21                  

M17 3000 m kävely                       Miika Niemelä                                LempKiYU         18.26,21            

N17 3-loikka                                   Roosa Myllymäki                           TampPy              11,45 –1,2

N17 Kuula                                       Iiris Veijola                                      HämeenlTa       14,65                  

N16 400 m aidat                             Miriam Puolimatka                        VehmU               65,51                  

N16 Kiekko                                     Martta Laine                                   ValkHa                41,67                  

Pronssia (11)    

M17 100 m (+0,6)                          Aatu Vaittinen                                 LempKiYU         11,34                  

M17 200 m (-2,2)                           Aatu Vaittinen                                 LempKiYU         23,13                  

M17 Seiväs                                     Atte Kuusela                                   TammRy            4,05                    

M17 3-loikka                                   Eelis Harjunmaa                            TampPy              12,92 –1,4

M16 400 m                                      Eeti Hänninen                                HämeenlTa       53,23                  

M16 3000 m                                   Eero Ranta                                      LempKiYU         9.18,08              

M16 2000 m ej                               Eero Ranta                                      LempKiYU         6.42,90              

M16 3-loikka                                   Eelis Kuusjärvi                               LempKiYU         13,22 –0,1

N17 3-loikka                                   Jenni Sormunen                            IkaalU                 11,34 –0,4

N17 3000 m kävely                        Tuuli Murtoniemi                            NokU                   17.01,46            

N16 3000 m kävely                        Venla Patrikainen                          NokU                   16.56,77            

 

26.–28.8.2022 SM M/N22,19, Vaasa                                                                                                            

Kultaa (10)        

M22 800 m                                      Aleksi Kivelä                                   LempKiYU         1.52,02              

M22 1500 m                                   Aleksi Kivelä                                   LempKiYU         3.51,97              

M22 Kuula                                      Arttu Korkeasalo                            LielKi                   17,55                  

M19 400 m                                      Jaakko Linnus                                TampPy              48,95                  

M19 Korkeus                                  Teemu Laurikainen                       OrivPo                 2,00                    

N22 400 m                                      Frida Hämäläinen                          TampPy              55,16                  

N22 400 m aidat                            Frida Hämäläinen                         TampPy              59,27                  

N19 100 m aidat (+0,4)                 Saga Vanninen                              TampPy              13,58                  

N19 Pituus                                      Saga Vanninen                              TampPy              6,11 +1,1

N19 Kuula                                       Saga Vanninen                              TampPy              14,10                  

Hopeaa (8)        

M22 200 m (+0,9)                          Lasse Hämelahti                           TampPy              21,69                  

M22 Korkeus                                  Daniel Kosonen                             TampPy              2,08                    

M19 400 m aidat                            Jaakko Linnus                                TampPy              52,86                  

N19 200 m (+0,7)                           Vilma Itälinna                                 TampPy              24,45                  

N19 3000 m esteet                        Nora Kytäjä                                     LempKiYU         11.14,55            

N19 100 m aidat (+0,4)                 Vilma Itälinna                                 TampPy              13,71                  

N19 Pituus                                      Vilma Itälinna                                 TampPy              6,08 +1,5

N19 Keihäs                                     Siiri Elomaa                                    TampPy              52,77                  

Pronssia (13)    

M22 100 m (-0,6)                           Lasse Hämelahti                           TampPy              10,95                  

M22 3000 m esteet                        Joona Sointu                                  LempKiYU         9.50,18              

M22 Korkeus                                  Ville Eikkula                                    TampPy              1,99                    

M22 3-loikka                                   Daniel Kosonen                             TampPy              13,99 +1,3

M19 400 m aidat                            Jere Haapalainen                          TampPy              53,07                  

N22 3-loikka                                   Emilia Heino                                   TampPy              12,38 +1,0

N22 Kiekko                                     Anni Vähäkoski                              TampU               46,10                  

N22 Keihäs                                     Ronja Koivisto                                TampPy              46,41                  

N19 800 m                                      Nora Kytäjä                                     LempKiYU         2.16,44              

N19 3000 m                                    Emma Ranta                                  LempKiYU         10.17,41            

N19 100 m aidat (+0,4)                 Vilma Väliharju                              TampPy              14,03                  

N19 400 m aidat                            Vilma Väliharju                              TampPy              62,56                  

N19 Kuula                                       Oona Viljanen                                OrivPo                 13,10                  

 

10.–11.9.2022 SM-viestit, Jyväskylä                                                                             

Kultaa (6)           

M 4000 m viesti Aleksi Kivelä, Joona Sointu, Leevi Keronen, Santtu Heikkinen       LempKiYU     9.55,43

M19 4x100 m    Patrik Järvinen, Jere Haapalainen, Antti Sainio, Jaakko Linnus     TampPy              42,42

M19 4x400 m    Patrik Järvinen, Jere Haapalainen, Jaakko Linnus, Antti Sainio     TampPy          3.19,15

M19 4x100 m aidat Konsta Kankainen, Jere Haapalainen, Antti Sainio, Jaakko Linnus TampPy            52,48

N19 4x100 m aidat Vilma Väliharju , Helmi Tarkiainen, Iida Kujanpää, Vilma Itälinna  TampPy              57,04

T15 4x80 m aidat Liisa Marttila, Erika Juselius, Nelli Karevaara, Maria Djusko           HämeenlTa       48,36

Hopeaa (3)        

M17 4x100 m aidat Noel Nikulainen, Eelis Kuusjärvi, Miika Niemelä, Niklas Piirainen LempKiYU         57,39

N19 3x800 m Ella Noora Haapalehto, Emma Ranta, Nora Kytäjä                           LempKiYU      7.10,69

T15 4x80 m aidat Aino Heikkilä, Neea Keso, Angeliina Ruotsalainen, Juuli Markkula TampPy            48,55

Pronssia (1)      

N19 4x400 m Vilma Itälinna, Iida Kujanpää, Helmi Tarkiainen, Vilma Väliharju   TampPy          3.59,07

 

17.–18.9.2022 Nuorten SM-moniottelut, Lahti                                                            

Kultaa (2)           

P14 5-ottelu                                    Noel Nikulainen                             LempKiYU         3249

N19 7-ottelu                                    Vilma Itälinna                                 TampPy              5311

Hopeaa (3)        

M22 10-ottelu                                 Aleksi Savolainen                          TampPy              4449

N17 7-ottelu                                    Iida Kujanpää                                 TampPy              4882

T14 5-ottelu joukkuekilpailu         Neea Keso, Vilma Luontila          TampPy              4049

Pronssia (3)      

M19 10-ottelu                                 Jaakko Linnus                                TampPy              5922

T15 5-ottelu                                    Erika Juselius                                 HämeenlTa       2402

T15 5-ottelu joukkuekilpailu         Juuli Markkula, Hertta Hakala     TampPy              3986