Maaotteluissa ja muissa arvokisoissa 2022

13.2.2022  PM-hallit, Uppsala (SWE)

M 60m: 2) Samuli Samuelsson IkaalU 6,73

M korkeus: 2) Daniel Kosonen TampPy 214 5) Matias Mustonen LempKiYU 211

N kuula: 4) Kaisa Kymäläinen HirsPy 15,64

 

4.-5.3.2022 Kilpakävelyn MM-joukkuemestaruuskilpailut, Muscat (OMN)

M 35km: 12) Aleksi Ojala UrjU 2.39.39

 

11.-12.6.2022 PM-moniottelut (M/N, M/N19-17), Seinäjoki

M 10-ottelu -) Juuso Hassi OrivPo DNF

N19 7-ottelu 1) Vilma Väliharju TampPy 5257 4) Vilma Itälinna TampPy 5076 8) Anni Nurminen TampPy 4776

N17 7-ottelu 7) Iida Kujanpää TampPy 4942 12) Aino Aalto VehmU 4519

 

4.-7.7.2022 Nuorten EM-kilpailut (M/N17), Jerusalem (ISR)

M17 800 m: Alkuerät 10) Konsta Uuttera TampPy 1.54,50

M17 400 m aidat: Välierät 1) Antti Sainio TampPy 51,43

M17 Korkeus: Karsinta 13) Santeri Haapamäki TampPy 2,02

N17 Moukari: 4) Ilona Verho KangKi 64,89 7) Elisabet Kujanpää ValkHa 62,64

N17 7-ottelu: 13) Iida Kujanpää TampPy 5119

N17 400 m alkuerät erä 6: 4) Emmi Savenius VehmU 57,76

N17 Kiekko: 5) Iiris Veijola HämeenlTa 44,47

 

15.-24.7.2022 MM-kilpailut, Oregon (USA)

M 20 km kävely: 20) Aleksi Ojala UrjU 1.23.40

N Korkeus Karsinta 18) Ella Junnila TampPy 1,86

N 100 m aidat: Välierät 3. erä (+0,3) 8) Reetta Hurske TampPy 13,15

M 35 km kävely: 13) Aleksi Ojala UrjU 2.28.22

 

16.-17.7.2022 PM-kisat M/N22 ja PM-nelimaaottelu M/N19, Malmö (SWE)

M22 100 m (+4,4): 4) Eino Vuori HämeenlTa 10,34w

M22 1500 m: 1) Santtu Heikkinen LempKiYU 3.49,45

M22 Kuula: 1) Arttu Korkeasalo LielKi 17,16

M22 4x100 m Suomi DNF Joukkeessa mukana Eino Vuori HämeelTa, Lasse Hämelahti TampPy.

M19 400 m aidat: 2) Jaakko Linnus TampPy 53,81

N22 400 m aidat: 3) Frida Hämäläinen TampPy 60,61

N19 3000 m: 7) Emma Ranta LempKiYU 10.31,96

N19 Kolmiloikka: 3) Sanni Lento TampPy 12,38 (+1,9)

M22 200 m: B-erä (+1,7) 2) Lasse Hämelahti TampPy 21,55

M22 Korkeus: Daniel Kosonen TampPy NH

N22 4x400 m 1) Suomi 3.42,68 Joukkueessa mukana Frida Hämäläinen TampPy.

N19 100 m aidat: (+0,9) 3) Vilma Väliharju TampPy 13,78 6) Vilma Itälinna TampPy 13,87

N19 Pituus: 2) Vilma Itälinna TampPy 6,09 (+1,3)

N19 Kuula: 2) Oona Viljanen OrivPo 13,50


24.-30.7.2022 Euroopan nuorten Olympiafestivaalit (M/N16), Banská Bystrica (SVK)

N16 Korkeus: 7) Aino Aalto VehmU 1,73

 

1.-6.8.2022 Nuorten MM-kilpailut (M/N19), Cali (COL)

N19 7-ottelu: 1) Saga Vanninen TampPy 6084

N19 100 m aidat: Välierät 3. erä (+0,4) 5) Vilma Väliharju TampPy 13,63

N19 100 m aidat: Alkuerät 6. erä (+0,5) 3) Vilma Itälinna TampPy 13,65

 

15.-21.8.2022 EM-kilpailut, München (GER)

M 100 m Alkuerät: 2. erä (+0,0) 4) Samuli Samuelsson IkaalU 10,39

M 35 km kävely: 12) Aleksi Ojala UrjU 2.39.06

N 7-ottelu: 10) Saga Vanninen TampPy 6045

M Seiväs Karsinta 12) Urho Kujanpää TampPy 5,65

M 4x100 m Alkuerät 2. erä 6) Suomi 39,37 Joukkueessa mukana Samuli Samuelsson IkaalU.

N Korkeus: Karsinta 19) Ella Junnila TampPy 1,78

M Seiväs: 9) Urho Kujanpää TampPy 5,50

N 100 m aidat Välierät: 3. erä (+0,1) 3) Reetta Hurske TampPy 12,95

 

3.-4.9.2022 Suomi-Ruotsi (M/N ja M/N17), Helsinki

M 100 m (+0,7): 2) Samuli Samuelsson IkaalU 10,36

M 200 m (+0,7): 5) Samuli Samuelsson IkaalU 21,34

M 800 m: 4) Santtu Heikkinen LempKiYU 1.49,28

M 1500 m: 3) Santtu Heikkinen LempKiYU 3.41,65 6) Aleksi Kivelä LempKiYU 3.54,86

M 10 km tiejuoksu: 6) Jarkko Järvenpää TampPy 30.35

M 400 m aidat: 5) Jaakko Linnus TampPy 52,99

M Korkeus: 1) Daniel Kosonen TampPy 2,14 6) Matias Mustonen LempKiYU 2,01

M Seiväs: 2) Urho Kujanpää TampPy 5,32

M Kuula: 2) Arttu Korkeasalo LielKi 18,32

M Kolmiottelu: 2) Juuso Hassi OrivPo 2275

M 4x100 m: 1) Suomi 39,29 Joukkueessa mukana Samuli Samuelsson IkaalU

N 100 m aidat (+0,3): 1) Reetta Hurske TampPy 13,23

N Kuula: 5) Kaisa Kymäläinen HirsPy 16,27

N Kiekko: 3) Helena Leveelahti VirtU 56,02

N Kolmiottelu: 1) Saga Vanninen TampPy 2568 3) Miia Sillman TampPy 2324

 

M17 400 m aidat: 1) Antti Sainio TampPy 51,72

M17 Korkeus: 1) Santeri Haapamäki TampPy 1,95

M17 3-loikka: 1) Santeri Haapamäki TampPy 14,37 3) Niklas Piirainen LempKiYU 14,18

M17 4x100 m: 2) Suomi 41,41 Joukkueessa mukana Miro Mäkinen YlöjU

M17 4x400 m: 2) Suomi 3.18,97 Joukkueessa mukana Antti Sainio TampPy                  

N17 200 m (-0,4): 2) Emmi Savenius VehmU 24,94

N17 400 m: 2) Emmi Savenius VehmU 56,26

N17 Korkeus: 2) Aino Aalto VehmU 1,66

N17 Kiekko: 1) Iiris Veijola HämeenlTa 46,51

N17 Moukari:  2) Ilona Verho KangKi 65,66 3) Elisabet Kujanpää ValkHa 65,22

N17 Kolmiottelu: 1) Iida Kujanpää TampPy 2214

N17 3000 m kävely: 2) Veera Rantala LempKiYU 15.50,74

N17 4x400 m: 1) Suomi 3.44,19 Joukkueessa mukana Emmi Savenius VehmU